Lut 21
2016

Przeszłość biznesowa, a możliwość pozyskania dotacji z Powiatowego Urzędu Pracy

Przeszłość biznesowa, a możliwość pozyskania dotacji z Powiatowego Urzędu Pracy

Dotacje dla firm są atrakcyjną formą finansowania udzielaną przedsiębiorcom działającym na obszarze naszego kraju. Czy jednak, aby móc ubiegać się o najbardziej popularne dotacje, czyli dotacje przyznawane przez Powiatowe Urzędy Pracy można aktywnie prowadzić firmę, czy jest to fakt, który wyklucza nasze szanse na pozyskanie tej formy dofinansowania?

Warunki przyznawania dotacji z Urzędów Pracy

Niezależnie od tego, na jakim obszarze Urząd Pracy działa, obowiązuje warunek dotyczący nieprowadzenia działalności gospodarczej w okresie, co najmniej dwunastu miesięcy przed dniem złożenia wniosku o przyznanie dotacji. Wynika z tego, że fakt prowadzenia działalności gospodarczej w okresie wcześniejszym nie stanowi okoliczności, który mógłby zdyskwalifikować wnioskodawcę ubiegającego się o pieniądze z dotacji.

W praktyce, jak zaznaczają specjaliści, może to wręcz wpływać na jego korzyść. Osoba prowadząca własną firmę może, bowiem wykazać się wymaganym do tego doświadczeniem i wiedzą rynkową. Z drugiej jednak strony, liczyć musimy się z tym, że urzędnicy wnikliwie zweryfikują przyczyny, które sprawiły, że działalność została zamknięta. Jeśli stało się tak na skutek zaniedbań prowadzącego tą firmę, możemy zostać uznani za osobę nieporadną i niezapobiegliwą, a cechy te nie są pożądane wśród przedsiębiorców.

Niezależnie jednak od tego czy prowadziliśmy wcześniej firmę, czy dopiero zamierzamy poczynić swoje pierwsze kroki w biznesie, warto zadbać o to, by:

  • skompletować wszystkie wymagane dokumenty,
  • skonstruować dobry, wiarygodny biznesplan,
  • zadeklarować chęć poszerzania swojej wiedzy i podnoszenia swoich kompetencji w związku z profilem działalności, którą zamierzamy prowadzić.

Na koniec – kwestia praktyczna. Warto, bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że lokalizacja urzędu, w którym składamy wniosek o dotację, w dużej mierze określa nasze szanse na jej pozyskanie. Okazuje się, bowiem, że w mniejszych miejscowościach o wiele łatwiej zdobyć dotację, co część przedsiębiorców z powodzeniem wykorzystuje ubiegając w ten sposób swoją konkurencję.

Tagi: , , , , ,